E-Ticaret Siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir?

E-Ticaret Siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir?
24 Temmuz 2020 - 11:00

Google Analytics, e-ticaret sitelerine gelen trafik hakkında son derece önemli bilgiler sunan bir araçtır. E-ticaret sitelerine ziyaretçi çekme, onları sitede daha fazla tutma, ziyaretçilerin hangi aşamalarda alışverişten vazgeçtiklerini tespit edip süreçleri düzenleme için gereken bilgileri site yöneticileriyle paylaşır. Ancak bu iyileştirmeleri gerçekleştirebilmek için Google Analytics’in sunduğu dataları iyi analiz etmek gerekir. Bu da ancak işe yaramayan verileri ayıklayarak mümkün olur.

Google Analytics Filtreleme Raporları, e-ticaret sitenize gelen trafik istatistiklerini istenmeyen kaynaklardan temizlemek için kullanılabilir. Böylece Analytics raporlarınız daha işe yarar sonuçlar verebilir.

Google Analytics Alan Yönlendirmelerini Filtreleme

E-ticaret sitenize yönlendirilen ve Google Analytics tarafından detaylı olarak raporlanan trafik bilgilerinde bazen kaynağını kestiremediğiniz internet siteleri olabilir. Bunlar genelde spam olarak adlandırılan, verinizi kirleten sonuçlardır. Belirli sitelerden yönlenen trafiği hariç tutan bir filtre oluşturarak bu spam kaynaklı trafiğin Analytics tarafından gösterilmelerini engelleyebilirsiniz. Diğer değerlendirme dışı tutulmasını istediğiniz web sitelerini de bu filtreye ekleyebilirsiniz.

Spam trafik dışında örneğin sanal pos servisinin sitesinden veya şirketinizin IP’sinden gelen trafiği değerlendirme dışına alabilirsiniz.

Demografik özelliklere göre filtreleme

E-ticaret sitenizde belirli bir yaş ve cinsiyet grubuna uygun ürünler satıyorsanız veya sadece belirli bir bölgeye ürün gönderiyorsanız Google Analytics verilerinizi bu bilgilere göre filtreleyebilirsiniz.

Örneğin, belirli bir yaş aralığındaki kadınlar için ürünler satan bir site için erkek ziyaretçilerin verilerini çıkarabilirsiniz. Yurt dışına ürün göndermeyen e-ticaret siteleri de filtreleme özelliğiyle bu bilgiden kurtulabilirler.

Kategori