E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
13 Temmuz 2020 - 15:55

E-ticaret, son yıllarda tüketim alışkanlıklarının merkezine yerleşen ve giderek daha fazla şirketin dahil olduğu bir sistem olarak öne çıkıyor. 7/24 satış yapabilmek, fiziki mağazalara kıyasla daha az gidere sahip olmak, internetin sunduğu sayısız pazarlama aracından yararlanmak online alışveriş dünyasının sunduğu avantajlardan sadece birkaçı.

E-ticaret sitesi açmak, eskisine göre daha kolay ve daha az masraflı. Hal böyleyken tüketicilere ulaşmak isteyen her sektörden markalar giderek daha çok e-ticareti tercih ediyorlar.

Bu yazımızda sizlere bir e-ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yapmak için gerekli bilgileri paylaşacağız.
 

Şirket kurmak
Online satış yapmak için mutlaka bir şirkete sahip olmak gerekir. Mevzuata göre internette satılan her ürün faturalandırılmalı ve vergisi ödenmelidir. Bunun yanında sanal pos ve kapıda ödeme gibi servislerinden faydalanmak için de bir şirketiniz olmalı.

E-ticaret yapabilmek için şahıs şirketi veya sermaye şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi anonim veya limited şirketlere göre daha ekonomiktir. Başlangıç için bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

E-ticaret altyapısı
Ülkemizde onlarca şirket e-ticaret altyapısı servisi vermektedir. Bunlar 1000 liradan başlayan fiyatlarla satışa sundukları paketlerle özellikle KOBİ’ler için ekonomik çözümler sunmaktadır. Bu paketler altında alan adı, hosting ve SSL sertifikası satın alımı gibi basit servislerin yanı sıra, tasarım ve kodlama gibi uzmanlık isteyen hizmetler de şirketlere sunulmaktadır.

E-ticaret sitesi kurmaya ayıracak geniş bir bütçe veya iş gücüne sahip değilseniz hazır e-ticaret altyapıları şirketiniz için en iyi seçenek olabilir.
 

Açık kaynak yazılımlar
WooCommerce ve Magento gibi altyapılar kullanarak da e-ticaret sitesi kurmak mümkün. Alan adı, hosting ve SSL sertifikalarını aldıktan sonra bu yazılımlar üzerinden e-ticaret siteleri oluşturulabilir. Bu yöntem tasarım ve diğer öğelerin özelleştirilmesi, altyapı üzerinde kontrol gibi avantajlar sunsa da birçok konuda teknik bilgi ve ekstra iş gücüne ihtiyaç duymaktadır.

Tasarım ve yazılım ajansları
Özgün bir tasarım ve e-ticaret sitenize özel bir yazılım oluşturmak için bu konuda uzmanlaşmış ajanslarla veya freelance hizmet veren profesyonellerle çalışabilirsiniz. Bu yöntem size siteniz üzerinde tam kontrol sağlayacaktır. Ancak masraflar da aynı oranda artacaktır.

Ödeme seçenekleri
Kredi kartı ile ödeme, online alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme sistemidir. Online ödeme sağlayıcısı şirketlerle çalışarak birden fazla bankanın sanal pos hizmetini kullanabilirsiniz. Bu şirketler bankalara göre daha az komisyon ve işlem başı ücret almaktadır.

Kapıda ödeme seçeneği de son dönemde popüler olan ödeme yöntemlerinden birisi. Kargo şirketleri üzerinden bu servisi müşterilerinize sunabilirsiniz.

Kategori