İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?
14 Temmuz 2020 - 12:44

Ülkemizde online alışveriş her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Artık her ürünü e-ticaret sitelerinde bulabiliyoruz. Değişen tüketici alışkanlıkları büyüklü küçüklü tüm markaları internetten satış yapmaya yönlendiriyor.

Ticaretin her alanında olduğu gibi online satış yapmanın da kendi püf noktaları ve farklı yöntemleri bulunuyor. Bu yazımızda sizlere internetten satış yapma için bilmeniz gereken bazı temel bilgilerden bahsedeceğiz.

İş planı oluşturmak
Tüm ticari faaliyetlerde olduğu gibi yola çıkmadan önce size rehber olacak bir iş planı oluşturmalısınız. Satılacak ürünlerin belirlenmesi, fiyatlandırma, bütçeler, iş gücü dağılımı, pazarlama stratejileri, tedarik ve depolama gibi önemli konularda planlamanızı yaparak hareket edin. Doğru iş planı önünüzü görmenizi ve olası krizlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Şirket sahibi olmak
İnternetten satış yapmanın birçok yolu bulunuyor. Bunlardan hepsinde şirket kurmak, yani vergi mükellefi olmak gerekiyor. Mevzuat gereği e-ticaret sitelerinde yapılan her satış faturalandırılmalı ve dolayısıyla vergisi ödenmelidir. Bunun yanında altyapı, ödeme sistemleri, kargo gibi çözüm ortaklarına ihtiyaç duyacağınız operasyonlar için de bir şirket sahibi olmanız şart.

Doğru platformu seçmek
İnternetten satış yapmak için önünüzde iki ana seçenek bulunuyor: E-ticaret sitesi kurmak veya online pazaryerlerinde mağaza açmak. İki yöntemin de avantajları ve zorlukları bulunuyor. Önemli olan iş planınıza sadık kalarak sizin için en mantıklı olan tercihi yapmak.

E-ticaret altyapısı sunan şirketler her ölçekte firma ve marka için paketler sunuyor. Bu paketlerden birini seçerek kısa sürede satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında WooCommerce veya Magento gibi açık kaynak yazılımları kullanarak e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. İkinci seçenekte daha çok kontrol sahibi olacaksınız ancak bu aynı zamanda daha çok sorumluluk da demek. Tüm süreçleri yönetmeniz gerektiği gibi karşılaşacağınız teknik sorunlar da siz veya ekibiniz tarafından çözülmelidir.

Gittigidiyor, n11 veya hepsiburada gibi online ticaret platformlarında mağaza açmak daha kolay bir seçenek gibi görünse de bu sitelerin katı kuralları olduğunu ve ancak bu kurallara uyduğunuz takdirde yerinizi alabileceğinizi unutmayın. Bu pazaryerlerindeki rekabet özellikle ürün fiyatları konusunda sizi zorlayabilir.

Dijital pazarlama
Dijital pazarlama ve e-ticareti birbirlerinden ayrı düşünmek mümkün değil. Yeni kurulmuş bir e-ticaret sitesini tanıtmak için online reklam platformlarından daha ideal bir mecra bulunmuyor.

Online reklamlar için harcayabileceğiniz paranın sınırı yok. Doğru reklam stratejisiyle, bütçenizi en iyi şekilde kullanarak markanızı potansiyel müşterilerinizle buluşturabilirsiniz. Google AdWords ve Facebook Reklamları, kısa sürede e-ticaret sitenizin en yakın dostları olacaktır.

Sosyal medyanın gücü
Online alışveriş sitenizin sosyal medyadaki varlığı da bilinirliğinizi ve satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Markanızı internette keşfeden potansiyel müşterilerinizin ilk bakacağı sayfalar sosyal medya hesaplarınız olacaktır. İlgi çekici içeriklerle onları takipçiniz ve müşteriniz yapmak sizin elinizde. Başlangıçta pazarlama bütçenizin bir kısmını yeni takipçiler kazanmaya ayırarak bir topluluk oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Kategori